Funda Soyupak, lipödemle mücadelesi ve bilinçlendirme çalışmalarıyla dikkat çeken bir isim. Yaşadığı zorluklara rağmen, lipödemle ilgili farkındalığı artırmak ve hastalıkla mücadele edenlere destek olmak için kararlı bir şekilde hareket ediyor.

Röportaj: Arzu Arat Yenicil

– Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Funda Soyupak. 46 yaşındayım. Balıkesirliyim, evliyim ve iki cocuk annesiyim. 

İlk ve orta eğitimi Balıkesir’de, yüksek eğitimimi Ankara’da tamamladım. Kimya Mühendisiyim. 2002 yılından bu yana Almanya’da yaşıyorum. Almanya’da İngilizce master ve doktora yaptım. Doktoramı BMW’de yaptım ve BMW’ye giren ilk Türk doktora öğrencisi benim.

– Mesleğiniz nedir? Şu an çalışıyor musunuz?

Mühendisim, Almanya’da Stellantis bünyesinde Opel’de 3. Derece yönetici olarak çalışmaktayım. 

– Kaç çocuğunuz var? Nasıl bir hamilelik geçirdiniz?

İki çocuğum var biri 9 diğeri 4 yaşında. İlk hamileliğim çok zor ve sancılı geçti. Çok kilo aldım. Kiloya bağlı mobilite problemlerim oldu ama şimdi bunların lipödem kaynaklı esnek eklemlerin marifeti oldugunu biliyorum, her iki hamileliğimde de erken doğum riski ve servix kısalması (rahim yetmezligi) oldu ve kalan zamanı yatarak geçirmem tavsiye edildi, bunun da lipödem kaynaklı olduğunu kendi çabalarımla tespit ettim, suclu düsük progesteron. Hatta ikinci hamileliğimde bebeğin rahimde daha rahat tutunması için hamile kalmadan progesteron takviyesi aldım. Bunlar hep bilim insanı olmamdan kaynaklanan sebep sonuç iliskisi üzerine kişisel saptamalarım. Yani okudum araştırdım ve hamile kalmaya karar verdiğimde doktoruma progesteron yazmasını ben söyledim. Her iki hamileliğimi de 110 kiloyla tamamladım ve emzirme sürecinde bacaklarım çıldırdı resmen. Emzirme sürecini 125 kiloyla tamamladım.

– Anneliği nasıl tarif edersiniz?

Dunyanın en muhteşem duygusu gibi klişe lafları sevmiyorum. Sürekli bir vicdan muhakemesi altında yaşamak gibi, bitmez bir endişe hali korku belirsizlik ve bir çocuğun kahkasına saklamak tüm korkuları ve yorgunlukları. 

Tek bir damla gözyaşının kurşun yarasından daha fazla delip geçmesi gibi bir durum ve burnunun ucunda tatlı bir koku surekli içine cekmek istediğin evlat kokusu… 

Bazı duyguları kelimeye dökemiyor insan, annelikte bunun başında… 

– Lipödem hastalığıyla tanışma sürecinizi bizimle paylaşır mısınız? Bu süreçte neler yaşadınız ve nasıl bir yolculuk geçirdiniz?

2012 senesinde spor salonunda eczacı bir kız arkadaş bana bu hastalıktan bahsetmişti. ‘‘Çok spor yapıyorsun, sağlıklı besleniyorsun ama bu bacaklar normal değil’’ demişti. Ben de aile hekimine kalp damar doktoruna gittim. Hepsi bana bunun ödem olduğunu söyleyip varis çorabı verip yolladı. Çünkü o zamanlar zayıf ve fit bir kadın olduğum için doktorlar lipödemi kalın bacakla ilişkilendiriyorlardı oysa günümüzde çok ince bacaklı olup ileri evre lipödem hastaları var. Lipödemin evresini bacakların kalınlığı değil cildin görüntüsü belirler. (Bu bilgiyi de bir çok doktor bilmiyor malesef)

Sonrasında 2015 senesinde ilk hamileliğimde bacaklarım iyice kontrolden çıkınca aklıma bu rahatsızlık geldi uzman bir doktordan randevu aldım. Bana ikinci evre lipödem teşhisi koydu ve süreç başladı.

– Lipödemle yaşamaya başladıktan sonra hangi zorluklarla karşılaştınız ve bu zorlukları nasıl aştınız?

Fiziksel ağırlaşma hareket kısıtlılığı, sürekli ödem ve kabızlık problemi, süregelen egzamalar kaşıntılar eklem ve bacak ağrıları, özgüven problemi, sürekli bir karamsarlık ve mutsuzluk hali, kısır döngü içinde karanlıkta yolunu kaybetme hali. Kendini iki bacaktan ibaret sanıp tüm güzel meziyetlerini inkar etme. Bu durumları tabi aşamadım, gittiğim doktor bu işin tek çözümü ameliyat deyince apar topar 2016’da liposuction, yağ aldırma ameliyatı oldum. Kilo verdim ama bacaklarımda çok deformasyon oldu. 2017’de ikinciye revizyon oldum. Bir yeri yaparken başla yeri bozdular, ağır depresyon ve karaciğer kaynaklı ağır rahatsızlıklar yaşadım. Debelendikçe dibe battım. Bu süreçte evladıma yetemediğim için anneliğimi çok sorguladım, balon gibi şiştikçe şişiyordum. Eşime iyileşmem lazım o yüzden tekrar anne olmak istiyorum dedim. 2019’da 42 yaşında hamile kaldım, ve hayatım gül bahçesine döndü ponçiğim iyileştirdi beni. 

– Lipödemle mücadele etme kararınızın ardında yatan motivasyon neydi ve bu süreçte sizi en çok destekleyen şey ne oldu?

Hayatı rölantiye almak ve pandemi bana çok iyi geldi. Öperek koklayarak kucaklayarak evladımı büyütme imkanım oldu. Kişisel bakım ve gelişim için daha fazla zamanım oldu. Okumak araştırmak ve uygulamak için çok vaktim oldu pandemi zamanında.

– Lipödemle ilgili farkındalık yaratma ve hastalıkla mücadele edenlere destek olma misyonunuz nasıl başladı? Lipödemle Hayat adlı platformunuzu oluşturma sürecinden bahseder misiniz?

2015 senesinde ben ameliyat için doktor arayışına girdiğimde lipödemle alakalı bir doktorun Facebook grubuna üye oldum. Sonra bu doktor ben ona ameliyat olmayacağım diye beni gruptan attı. Ben de 2016 senesinde gerek lipödem hastalığını gerekse ameliyat sürecimi paylaşmak icin lipödemle hayat Facebook grubunu kurdum. 

2019 senesinde de Instagram daha popüler hale gelince Instagram sayfamı açtım. Ardından Youtube kanalımı açtım.

Şu an Telegram’da 3000 küsür kişi var. Dokuz tane Whatsapp grubumuz var ve genel grupta yaklaşık 900 kişiyiz. Çok geniş bir lipödem ağına sahibiz ve tüm bunları ücretsiz yapıyorum.

– Lipödem hastaları için sağladığınız bilgi ve destek hizmetlerinden bahseder misiniz? Bu hizmetlerin lipödem hastalarına etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Öncelikle ticari rant için beni grubundan atan doktorun bana hissettirdiklerinden sonra kendime bir söz verdim. Hiç kimsenin bu hastalığı suistimal etmesine izin vermeyecegim diye, cunku 115 kilo ile birine liposuction yapmak vicdansizliktir paragozluktür, git kilo ver ideal kiloya gelince yapariz denmeli, lipödem hastalarinin beynine kaziyor doktorlar lipödemli kilo veremez diye hayir verebilir vucudumuzda sadece hastalikli yaglar yok, o nedenle lipödem konusunda kadinlari bilinclendirmeye calisiyorum. bunun bir hastalik oldugunu ve bu yolda yalniz olmadiklarini bilmek onlari daha guvende hissettiriyor, bu yolda benim elde ettigim basari ve herhangi bir ticari kaygi icinde olmadan yardimediyor olusum aramizda saglam bir güven temeli olusturuyor. 

– Lipödem hastaları için en etkili yöntemler nelerdir ve bu yöntemlerin kişisel deneyimlerinizle ilişkisi nedir?

Etkili yöntem diye bir yöntemden bahsedemeyiz, bütüncül yaklasmak gerekiyor, bu hastalik parmak izi gibi herkeste farkli etkileri oluyor, o yuzden vucudunu v etepkilerini tanimak cok onemli.

Ayrica, Lipödem estetik bir rahatsizlik degil o yuzden konumuz kilo verme sorunsali degil, lipödem hormonal kökenli bir rahatsizlik oldugu icin bir cok organ faaliyetini etkileyen ve metabolik sendrom hastaliklarina sebeb olan yasam kalitemizi dusuren kronik bir rahatsizlik, bu hastaligin bedenimizde olusturdugu tahribat tespit edilmeli, bu konudaki uzman doktorlardan konssultasyon alinmali, kesinlikle lipödem beslenmesi uygulanmalidr. Bui sin %80 i beslenme %20 si spor ve diger alternatif tedavi yontemleri 

– Lipödemle mücadele edenlere tavsiyeleriniz nelerdir, özellikle yeni teşhis konmuş hastalar için ne gibi önerileriniz olabilir?

You tube da hepsi bir arada bir videom var mutlaka onu seyretmeliler, ve lipödem uygun bir beslenme protokulu uygulamalilar

– Lipödemle ilgili bilinçlenme ve toplumsal farkındalık konusunda neler yapılabileceği hakkında düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Lipödem bizim sayfamiz acildiktan sonra daha populer ve halk arasinda daha yaygin olarak bilinmeye basladi, sanirim bunun en buyuk sebebi de benim yasadigim dönüsüme insanlarin seffaf bir sekilde sahit olmasi  lakin su an hastalik sosyal medyada ticari bir sömürü altinda, mesnetsiz vaatler sacma sapan kürler, yapay zeka teknolojisi ile astronomik ücretlele yapilan uygulamalar vsler tavsiye ediliyor, lipödem yukarda da bahsettigim gibi estetik bir rahatsizlik degildir, kronik bir rahatsizliktir uc bes gunde kür krem cay vs ile onune gecemezsiniz, öncelikle bu farkindalik bilinci olusmali bunun icin cabaliyorum. 

– Lipödemle ilgili sosyal medyada ve diğer platformlarda yürüttüğünüz çalışmaların etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Maddi ve manevi olarak Ameliyat magduru olan birisi olarak Bu yola ciktigimda  lipödemi ameliyatsiz yenecegim dedigimde bana cok gulduler ve o zaman kendime bir soz verdim, anadoluda kucuk yerlesim biriminde yasayan orta halli ve cok yuksek egitim seviyesinde olmayan ayse teyzenin imkanlari ile bu hastalikla mucadele edecegim dedim ve dedigimi yaptim, en guzek etkisi benim acimdan insanlarin yureklerinde en müstesna yerdeyim, bir cok kadinin dularindayim, bu benim icin cok kiymetli, yani olmak istedigim yerdeyim 

– Gelecekte Lipödemle Hayat ve diğer platformlarınızla ilgili hedefleriniz nelerdir, lipödem hastaları için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Kitap yazmam konusunda cok talep var, yahutta görsel medyada yer almam gerektigini dusunenler, uc tane bilimsel tez yazmis birisi olarak özellikle saglik konusunda kitap yazmak cok sorumluluk gerektiren bir konu. Aslinda tek hedefim spor beslenme sosyal hayat konusunda daha seffaf ve kolay anlasilir icerikler uretmek

Eski ve yeni Funda arasındaki fark nedir?

Yeni Funda baskalarinin duduncelerinin onun duygularini etkilemesine musade etmiyor, o kendisi nasil hissediyor bunu onemsiyor, o yuzden hayati cok konforlu

– Bir gününüz nasıl geçiyor?

Sabah 05:30 kalkip altida spor salonuna gidip 50 dakika yuruyus yapiyorum, sonrasinda cocuklarima kahvaltilik alip eve geliyorum, cocuklar 07:30 da okula  gidiyor, homeoffice yapiyorsam once kahvemi icip sonra isime basliyorum, saat 15 te buyuk oglumu okuldan aliyorum o dinlenirken isime devam edebiliyorum ve 16:30 da kucuk oglumu aliyorum, kurslari vs olursa kurslarina gidiyoruz, saat 21 de cocuklar uyuduktan sonra genelde haftada 4 gun spor salonuna gidiyorum (2 gunu hafta sonu oluyor)  agirlik antrenmani icin, ve engec 23 te yatakta oluyorum

– İş ve anneliği nasıl dengeliyorsunuz?

Annelik olarak demeyelim de is ve ozel hayati nasil dengeliyoruz diyelim, hayat duzeni tabi, önceliklerin belirlenmesi esnasinda aile hayatimin en az dezavantaja sahip olmasini önemsiyorum.  Is saatlerim esnek ve istedigimde izin alabiliyorum. 

Annelik perspektifinden baktigimizda gereksiz fedakarlik, gunluk rutini sirf cocugunun gereksiz konforu icin bozmak kendini tüketmektir, gerekli degildir, cocuklar mutlu bir anne ister tükenmis bir anne degil, calisan anneler vicdanindan vuruluyor gunumuzde unutmamak gerekir ki cocuklarin anneye ihtiyaclari oldugu kadar refah icinde konforlu bir yasama da ihtiyaclari var. Özgür anneler özgür cocuklar yetistirir. 

Bazi kosullarda isim cocugumun önüne gecer, diger zamanlarda ise onceligim cocuklarimdir, para kazanilir kariyer yapilir ama cocugum bir daha asla bu yasta olmayacak, yahutta su an bana ihtiyaci var, yaninda olmaliyim, asla cocuklarimin okulda vs de önemli gunlerini atlamam. Gerekli planlamalari gunler oncesinde yapar ve her zaman cocugumun yaninda olurum. Bu duzeni oturtup kendi sartlarimi olusturmak icin kariyer basamaklarinda cok ter döktüm kariyerimde zirvedeyken 36 yasinda anne oldum bu yuzden kendi kurallarimi kendim koyabiliyorum sanirim. Kariyer basamaklarini tirmanirken anne olsaydim su an bulundugum konuma gelmem zor olurdu yahutta evlatlarima yeterli zaman ayiramayabilirdim 

– İlerisi için bir hedef ya da planınız var mı?

Kadinlar ve cocuklar kirmizi cizgim, ilerde siyasete atilmayi ve vatanim milletim icin hayirli isler yapmayi hayal ediyorum. 

– Sizin yaşadığınız süreçlerden geçen kadınlara tavsiyeleriniz neler?

Demogoji ajitasyon yapmasinlar, kendimize acimayi birakalim, evet lipödem hastaligi ilk etapta kulaga cok korkunc gelsede, sirf ticari yonlemdirmeler yuzunden korkunc resimler paylasip ameliyat olmazsan bu hale gelirsin tarzinda sizi korkutmaya calissalarda, öyle bir durum milyonda bir yasaniyor, umursamayin. 

Unutmayin ki, lipödem beslenmesine harfiyen uydugumuzda saglikli ve uzun bir ömür bizi bekliyor.

– Bizim unuttuğumuz sizin eklemek istediğiniz var mı?

Bu hastalik Türkieyede hastalik kapsaminda degil, SUT kodu yok, tip fakültelerinde ders olarak okutulmuyor ve hali hazirda herhangi bir tibbi tedavi  yontemi de olmadigi icin doktorlar arasinda yaygin olarak bilinen bir rahatsizlik degil, lipödem teshisi icin doktora giden kiz kardeslerime az ye zayifla denmesi cok kirici, her saglik profesyonelinin youtube girip benim videolarimi seyretmelerini tavsiye ederim, bu kadar kompakt bilgiyi hic bir yerde bulamazlar. Lipödem bir cok ana bilim dalini iceren cok cesitli otoimmun system hastaligina sebebiyet veriyor. Vidolarimdaki ham verileri kendi tibbi bilgileriyle harmanlayacak ve bizlere fonksiyonel tip bakis acisiyla alternatif tedavi yöntemi sunacak hekimlere ihtiyac duyuyoruz.

Share this content: