Güne besleyici şekilde başlamanıza yardımcı olan kahvaltı, günlük protein, karbonhidrat, vitamin, mineral ve lif alımına büyük ölçüde katkıda bulunuyor. Dengeli bir kahvaltıda 1 porsiyon tahıl grubu, 1 porsiyon süt ürünleri, 1 porsiyon meyve ve uygun bir protein kaynağı tüketimi öneriliyor. Dengeli bir kahvaltının çocuklar ve yetişkinler için önemli olduğu bilinciyle faaliyetlerini sürdüren Nestlé Kahvaltılık Gevrekler, sütün sevilen markası Pınar Süt ile iş birliğine 2021 yılında da devam ediyor ve besleyici kahvaltılara lezzet katıyor.

Günün en önemli öğünü olarak kabul edilen kahvaltı, besin öğe gereksinimini karşılamada kilit rol oynuyor. Uzmanlar, günlük enerji alımının %20-25’inin kahvaltıdan gelmesini öneriyor. Güne iyi başlayabilmenin ilk adımı olan dengeli bir kahvaltıda çeşitliliği sağlamak için farklı besin gruplarına yer verilmesi önerilirken, süt ve kahvaltılık gevrek ikilisi ile kahvaltılar besleyici ve lezzetli hale geliyor. Süt ile tüketildiğinde lezzetine lezzet katan kahvaltılık gevrek ürünleri, güne besleyici başlamak ve günün geri kalanını dolu dolu yaşamak için iyi bir kahvaltı alternatifi olarak öne çıkıyor.

Ülkemizde çocuklar için günde 2-2,5 porsiyon, yetişkinler içinse 3 porsiyon süt ürünü tüketimi önerilirken, günlük tüketilen miktarlar maalesef bunun altında kalıyor. Ülkemizde yetişkinlerin sadece %13,8’i sütü her gün veya haftada 5-6 kez tüketiyor. Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre, 18 yaş altı bireylerin %74’ü süt ürünlerini ortalama gereksinimin altında tüketirken, %73’ünde kalsiyum alımının gereksinimin altında olduğu göze çarpıyor*. Kahvaltılık gevrekler kategorisinde tam tahıllı ve farklı lezzet alternatifleri sunan Nestlé Kahvaltılık Gevrekler ile nesilleri büyüten sevilen süt markası Pınar Süt, pratik kahvaltılarınızda size eşlik ederken, güne besleyici bir başlangıç yapmanıza yardımcı oluyor. Nestlé Kahvaltılık Gevrekler ve Pınar Süt’ün çok kısa sürede hazırlanabilen, güne iyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olan lezzetleriyle kahvaltıların tadını çıkarın. 

*Kaynak: Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER) 2015, Sağlık Bakanlığı Yayın No: 1031, Ankara; 2016

Share this content: