Gözleri kapalı çift top ile 22 saniyede 142 Dribbling yaparak kırdığı rekorla adını Kids World Records kitabına yazdıran Ecrin Mart’ı yakından tanımak ister misiniz? 

Röportaj: Arzu Arat Yenicil

Ecrin seni tanıyabilir miyiz?

Ben Ecrin Mart. 2008 İstanbul doğumluyum. Boşnak asıllıyım. 3 kardeşiz 2 erkek kardeşim var. 8. sınıf öğrencisiyim.

Ecrin ‘World Records Kids’e giren ilk Türk’sün.  Biz böyle gururlanırken sen neler hissettin bu başarı sonrası?

Tabiki çok mutlu oldum. Ülkemizi temsilen bu başarıyı yakalamam beni çok motive etti ve daha iyilerini yapabilmek için daha çok çalışıyorum. Gözler kapalı çift top ile 22 saniyede 142 Dribbling yaparak kırdığım Kids World Record kitabına adını yazdırdığım rekoruma Amerika’dan  12 yaşındaki kız sporcu 36 sn. ile en uzun dribblink rekor denemesinde bulundu. Buna karşılık bende Galatasaray Kulübünün Altyapı oyuncusu olarak Galatasaray’ımızın kuruluş yılını temsilen 19.05 dk (1145 sn) ile bu meydan okumaya cevap vererek rekorumu bırakmadım.

Yeteneğini nasıl keşfettin? Neden basketbol? Ailende seni bu yönde teşvik eden birileri oldu mu?

Ben Bayrampaşa Yıldırım Mahallesinde doğdum ve Mehmet Akif İnan Orta Okulu öğrencisiyim. Okulumuzun eski adı Yıldırım Orta Okulu. Bir çok ünlü basketbolcu bu okulun basketbol takımında oynamıştır. Hidayet Türkoğlu, Hakan Köseoğlu, Orhan Güler gibi Türk Basketbolu’nda büyük başarılar yakalayan ağabeylerim ile aynı okulun basketbol takımında basketbola başladım ve ilk olarak İBB basketbol kurslarında eğitim alıp aynı zamanda da Mehmet Akif İnan Orta Okul Takımında eğitim aldım. İlk resmi lisansımı ilk takımım olan Beşiktaş U10 ve U11 takımında aldım. Geçen sene Galatasaray U12 takımına transfer oldum ve bu sene Galatasaray Spor Kulübü’nde 2. senem. Takım arkadaşlarım ve antrönörümüz Batukan Akkaya’nın bana çok büyük katkıları olmuştur. Bana emeği geçen bütün koçlarıma çok teşekkür ederim.

Spor dalında yer aldığın başka projeler de var mı?

İlk başladığım spor yüzme. Yaklaşık 4 yıl yüzme yaptım. Yüzme müsabakalarında bireysel olarak 1 altın, 1 bronz madalyam var. Fakat babamda eski basketbolcu olduğu için basketbol maçlarını çok sık izlerdik ve içimde doğuştan bir basketbol sevgisi vardı. Yüzmede çok başarılı olmama rağmen sevdiğim spor basketbola başlama kararı aldım. Ailem beni bu konuda destekledi ve 3 yıl önce basketbola başladım. Başladığım ilk günden hedefim Milli Takım ve Wnba’de ülkemizi temsil etmekti.

Instagram sayfamda çektiğim videolarla kız çocuklarının neler yapabileceğini gösterip ülkemizin kız çocuklarını basketbola teşvik etmeye çalışıyorum. 

Antreman programın nasıl? Bize biraz bahseder misin?

Antrenman programım sabah koşu kondüsyon öğleden sonra basketbol antrenmanı olarak günde 4 saat antrenman ve 2 saati maç ve antrenman izleme ile geçiyor.

Günde ortalama 6 saatimi basketbola ayırıyorum. Aynı zamanda JR. NBA de eğitim hakkı kazandım. Online kamplarına katılıyorum. Covid bittiğinde yapılacak ilk gerçek kampta yer alacağım.

Okul ve antrenmanları birlikte yürütmek zor oluyor mu?

Okul antrenmanı ve kulüp antrenmanı biraz zorluyor ama basketbolu çok sevdiğim için bunu severek yapıyorum.

Ferdi mi, lisanlı mı sporcusun?

Ben Galatasaray Spor Kulübü’nün lisanslı oyuncusuyum.

Basketbol oynamadığın zamanlar neler yaparsın?

Basketbol oynamadığım zamanlar derslerime ağırlık veririm ve hedefim WNBA olduğu için İngilizcemi geliştirmek için çalışmalar yapıyorum.

Gelecek planların var mı?

Gelecekteki en büyük planım WNBA’de oynamak ve iyi yerlere geldiğimde yetenekli sporculara destek olmak hayalim var. Ayrıca SMA hastalarına destek vermek istiyorum. Hatta SMA’lı Öykü’nün sesini duyurmak için mücadelelerinde destek oluyorum. Öykü’nün Instagram hesabı @dreamofoyku. Belki sizlerinde bir yardımı dokunur. 

Son olarak sporcu olmak isteyen genç yeteneklere tavsiyelerin nelerdir?

Sporcu olmak isteyen yetenekli arkadaşlarıma tavsiyem sevdikleri sporu yapsınlar ve hiç pes etmeden en iyisini yapıp hedefleri için çok çalışsınlar.

Share this content: