GÜNCEL RÖPORTAJLAR

Işın Karaca: “Annelik en kutsal iş”

IŞIN KARACA hayatımıza sıra dışı ses rengi ve eşsiz yorumuyla girdi. Türk Pop Müziğinin son starlarından biri oldu. Kendisiyle annelikten sanata her şeyi konuştuk…

*Çok uzun zamandır müzik sektöründesiniz. Bu süreç nasıl gelişti sizin için? Bir gün bu kadar ünleneceğinizi biliyor muydunuz?

Tabii ki biliyordum. Çok çalışarak, üreterek, işini çok büyük bir aşkla yaparak sahnede devleşiyor insan. Seyircimle göz göze gelmek hep beni besledi.

*Türkiyede müzik sektörü bir hayli zorlu. Siz pandemide de üretmekten ve şarkı çıkarmaktan çekinmediniz. Bu motivasyonunuzun kaynağı nedir?

Pandemi hepimiz için çok zordu ve sektörde de yeni yeni toplanıyoruz aslında. Ben tamamen işime adadım kendimi. ‘’Sen Ben Aşk’’ ı hazırladım ve bazı sürprizler de yolda. O süreçte kızım Mia’yı daha çok duydum, daha çok anne kız vakitlerimiz oldu.

*Şarkılarınız genellikle aşk temalı. Aşk sizin için ne ifade ediyor?

Aşk; aslında benim için her şey diyebilirim en kısa ve net şekilde …

*Yeni neslin eğlence anlayışı ve tarzı gittikçe poptan uzaklaşıyor, siz yeni nesli yakalamak için tarzınızda değişiklik yapar mısınız?

Hayır, ben zaten her tarz söylüyorum. Alan dışı olarak bakarsak ilk arabesk albüm benim mesela. Sesime giden bana yakışan her şeye açığım. Benim için en önemli şey o parçayı seyircimle söyleyebilmek.

*Artık ben kendi adıma yeni çıkan şarkı ya da şarkıcıları takip edemiyorum ve tanımıyorum. Ünlü olmak hem çok kolay hem çok zor gibi. Bu sistem için ne düşünüyorsunuz?

Üretmeyi seven bir sektör olduğu kadar tüketmeyi de seviyoruz. Aslında müzik sektörü işini saygı ile yapan, seven üreten herkese açık bir sektör.  Bu yüzden çok şarkı çok insan var ama burada pes etmeden işini yapmak devam edebilmek öne çıkıyor.

*Siz dışarıdan çok sert görünmenize rağmen çocuk ruhunuz da bir şekilde o sert kabuğunuzdaki çatlaktan kendini gösteriyor. Nasıl biridir Işın Karaca?

Aslında dediğin gibi öyle gözüküyorum ama beni tanıman yeterli.

Duruma göre zorum ama genelde çözüm odaklıyım.

*Sanatçı kimliğinizin ötesinde iki çocuk sahibi bir annesiniz. Oğlunuz artık oldukça büyüdü peki nasıl bir ilişkiniz var çocuklarınızla? Otoriter bir anne misiniz?

Erda ile de Mia ile de çok ayrı ilişkimiz var. İkisi de benim bebeklerim büyüseler de her annenin olduğu gibi benim gözümde de büyümeyecekler. Onlara sormak lazım ama duruma göre değişiyor. Onlar benim her şeyim! ikisi ile de her şeyi çok rahat konuşarak anne çocuk değil de arkadaş olarak çözüyoruz.

*Kariyerinizin önemi ve müzik aşkınız aşikâr. Klişe ama yine de çocuk mu kariyer mi desem ve tek tercihiniz olsa o ne olurdu?

İkisini de yürütüyorum bence gayet açık ve net!

*Anneliği tek cümle olarak nasıl tanımlarsınız?

En kutsal iş.

*Can Yapıcıoğlu ile uzun süren güzel bir birlikteliğiniz var. İkiniz de müzikle iç içesiniz. Evlenmeyi düşünüyor musunuz?

Can benim kıymetlim. Kısmet evlilik…

*Sizi önce balık etli bir kadın olarak tanıdık ki o halinizde çok güzeldi. Daha sonra mide ameliyatı ile 40 kilo kadar verdiniz. Kilo vermek sadece estetik bir ihtiyaç mıydı sizin için?  Hayatınızda neler değişti?

Yok, hayır benim için estetik değildi. Sağlıklı olmak önemliydi. Operasyondan sonra düzenli beslenmek girdi hayatıma. Fit kalmak onun getirisi.

*Şimdi formunuzu korumak için çaba göstermeniz gerekiyor mu?

Koşturmacada zor olsa da tabii ki gösteriyorum.

*Sizin mizah yönünüz de çok gelişmiş. Tiyatro eğitiminiz de var. Hiç oyuncu olmayı düşündünüz mü?

Çok teşekkür ederim öncelikle. Evet eğitimim var ama öyle çok istemedim. Teklifler gelmesine rağmen sanırım içime sinmedi.

*Yeni projeleriniz var mı?

Bu ay sonuna doğru “BEST OF’’ çıkaracağız. Sonra single. Aslında 2023 benim için şimdi başladı diyebilirim. Konser takvimimiz çok yoğun bir yandan da çok vakit kaybetmeden projeler peş peşe çıkacak.

Paylaşım

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir