HABERLER SAĞLIK

Uzmanlar uyarıyor! Soğuk diye hareketsiz kalmayın!

Soğuyan havalarla beraber hareketin azaldığına dikkat çeken uzmanlar, kış günlerinde hareketli olmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkat çekiyor. Soğuk hava egzersizleri

Sıcak havalara oranla soğuk havada egzersiz yapmanın pek çok avantajı olduğunu ifade eden uzmanlar, “Haftada en az üç gün toplamda 150 dakika kalp hızınızı değiştirecek egzersizler yapın” uyarısında bulunuyor. Uzmanlara göre açık havada hafif veya tempolu yürüyüş ya da koşu, evde de fizyoterapiste danışarak yapılacak egzersizler yararlı oluyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Defne Kaya, battaniyeyi başımıza kadar çekip uzanacağımız ve hafif kestireceğimiz karanlık ve soğuk kış günlerinin yaklaştığına dikkat çekerek “Keyifli ve romantik görünse de, tüm kışı soğuk diye bu şekilde hareketsiz geçirmemeliyiz” uyasında bulundu.

Soğuk havada egzersizin avantajları

Hava durum değişikliklerinin fiziksel aktivitemizi engellememesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Defne Kaya, soğuk havada egzersiz yapmanın sıcak havadan çok daha avantajlı olduğunu belirterek bunları şöyle sıraladı:

1. “Sıcak ve nemle boğuşmanız gerekmez: Kışın soğuk bizi daha canlı ve uyanık hissettirir.
2. Soğuk havada egzersize daha uzun süre dayanabilirsiniz: Daha çok enerji harcarsınız.
3. Az da olsa, kışın da güneş ışığı almalısınız: Güneş ışığı sadece Vitamin D ihtiyacımız için değil ruh halimizi iyileştirmek için de gereklidir.
4. Egzersiz, soğuk ve grip dönemlerinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir: Günde birkaç dakikanızı egzersize ayırırsanız ya da yürürseniz, bu bile basit bakteri ve viral enfeksiyonlara karşı sizi korur.”

[irp posts=”1078″ name=”Espor Türkiye şampiyonu Arena Bulls Avrupa yolcusu”]

Soğuk hava egzersizleri

Adalet Kocaeli Turkuaz Kocaeli

http://www.adaletkocaeli.com/turkiyenin-en-iyi-yonetilen-sirketleri/

Paylaşım

Bunlar da hoşunuza gidebilir...