Tasarım anlayışı, estetik algısı, insanların beğenileri, zamana ve yaşanılan çağa göre farklılıklar gösterir. Her dönem, kendine has trendler doğurur ve bu trendler hayatın her alanında insanların karşına çıkar. Fakat bazı tasarımlar vardır ki zaman ile sınırlandırılamaz. Trendlerin her zaman ötesindedir ve hiç bir zaman modası geçmez. 

Pandemi ile birlikte birçok insanın hayatında farklılıklar olurken, her yıl değişen ev dekorasyonu trendleri de pandeminin etkisine bağlı olarak şekillenmeye başladı. 2021 yılında evlerde hem geleneksel bir bakış açısıyla huzur veren tasarımlar hem de fonksiyonel mobilyalar ön plana çıkacak. Doğallığın simgesi olan rustik tarz ise yeni yılın mobilya akımını oluşturacak.

“Hayatın bi̇r tasarım olduğunu düşünürsek hayali̇ni̇zdeki̇ ürün bi̇zi̇m i̇çi̇n en i̇yi̇ tasarıdır” diyen Weltew Home Yönetim Kurulu Üyesi Bahri Balcı 2021 yılına yön verecek dekorasyon trendlerini açıkladı.

Doğadan izler evlerde hayat bulacak
Evlerimiz bizim bu dünyadaki kendimize ait sığınaklarımızdır. Evde daha çok zaman geçirmenin yanı sıra şehirlerde ve iş yaşamı telaşında doğayla bağımız da her geçen gün giderek daha çok kopma noktasına geliyor. Bu yüzden son yıllarda iç mekanlarda doğadan izler oldukça popüler. Ahşap, bambu gibi doğal malzemeler, organik kumaşlar ve bol miktarda yeşil bitki son yıllarda olduğu gibi 2021’de de modern iç tasarımlara damgasını vuracak öğeler olacak.

Doğru kumaş seçimi neden önemli?
Ev dekorasyonunuzun genel ahengine uygun olarak seçeceğiniz kumaş tercihleri ile mükemmel kombinler oluşturabilir ve evlerinizi zevkinize göre dizayn edebilirsiniz. Doğru kumaş tercihi ile yaşam alanlarınızda kusursuz bir görünüm elde etmeniz mümkün. Yeni yılda kadife, tay tüyü, akrilik ve doğal deriden kumaşlar ön planda olacak.

Renkler!
Pantone 2021 rengi olarak ultimate gri ve canlı sarıyı açıkladı. Bu renkleri mobilya tasarımlarında da sıklıkla göreceğiz. Özellikle koltuk, berjer, köşe takımı gibi dekoratif ürünlerde kullanılacak olan gri ile sarı renk uyumu evlerde yenilikçi bir kimlikle çağın standartlarına uygun bir görünüm sergileyecek.

Doğallık ve çağdaş dokunuşlar iç içe geçecek. Ahşap dokusunun doğallığı ile modern mekanların vazgeçilmezi gri tonlarının birlikteliği de ferah ve sakin yaşam alanlarında sık sık karşımıza çıkacak.

Ahşap yine başrolde
Doğallık, konforu ve estetiği harmanlar, ahşabın tüm dekorasyon ürünlerinde başrolde olacağı 2021 yılında, doğal malzemelerden zamansız aksesuarlar iddialı olduğu kadar mütevazi bir şıklığı da yansıtacak. Ahşabın modern tasarımlardaki muhteşem uyumu ise koleksiyonlarda oldukça göze çarpacak.

Covid-19’la evlerde daha fazla konfor alanı ihtiyacı ortaya çıktı 
Geçtiğimiz yıllara göre 2020 yılı, pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte evlerimizde daha çok vakit geçirdiğimiz bir yıl oldu. Böylece evde geçirilen vakitte hem daha fazla konfor ihtiyacı ortaya çıktı hem de görsel açıdan ruhu okşayan mobilya ihtiyacına talep arttı. Bu nedenle Yatak odası takımlarından yemek odası takımlarına, koltuk takımlarından yemek odası tasarımlarına kadar kaliteli ve konforlu ürünler 2021 yılında yaşam alanlarınıza artı değer katacak.

Öze dönüş ve nostalji rafine zevklere hitap edecek
Stiliyle etkileyici bir tasarım genellikle kusursuz çizgiler barındırır. Yenilikçi, güncel, modüler ve eğlenceli dokunuşlar ise bazen en özgün biçimlere ilham verir. Nostalji özleminin daha çok ortaya çıktığı bu günlerde, bir öze dönüş hikayesi olarak dekorasyon konusunda rafine zevklere hitap eden tasarımlar büyük ilgi görecek. Bu doğrultuda şekillenen hatlara sahip dizaynların tılsımı, yaşam alanlarına yansıyacak.

Minimalist bir yaşam tercih edenler için “Sadelik ve arınma zamanı”
Bazen en doğal haliyle sımsıcak bir dokunuşla eşsiz bir güzelliği, yıllar boyu sürecek bir mutluluğu keşfetmek gerekir. Hayatın koşturmacası, stress, salgın derken etrafındaki karmaşadan uzak durmak isteyenler için evlerde sadeliğin tercih edileceği bir yıl olması beklenen 2021 yılı için dekorasyonda; doğallığın, dinginliğin ve romantik dokunuşların kullanılacağı modeller hayat bulacak.

Renkli halılar tamamlayıcı olacak
Nötr ve ara tonların ağırlıkta kullanıldığı yaşam alanlarında dekorasyona renk katacak dokunuşlar, hareket ve yaşanmışlık getirecek seçimler de gerekebilir. Önümüzdeki senelere damgasını vuracak canlı renkli halı modelleri de bunu yapabilmenin en garanti yolu! Aynı zamanda etkili aksesuar seçimleri ile de mekandaki yaşanmışlık hissini arttırarak yalınlıktan uzak bir noktaya ulaşabiliriz.

Işık, umut vermeye devam edecek
Bazı evler vardır ki, içeri adım attığınız andan itibaren ışığı ve enerjisi ile sizi orda yaşayanların büyülü dünyasına taşır. 2020 yılının tüm yükünü geride bırakıp 2021’in umut dolu günlerinde evinizin enerjisini arttıracak aydınlatma üniteleri doğal tasarımlarıyla ışık saçacak.

Share this content: