Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde engelli tanısı konan çocuklar için “Oyun Her Çocuğun Hakkı” atölyesi başlatıyor.

Adalet Kocaeli Turkuaz Kocaeli

Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi’nin engelli (fiziksel, zihinsel, görme, otizm…) tanısı konan 0-3 ile 0-6 yaş grubundaki çocuklar için oluşturduğu “Oyun Her Çocuğun Hakkı” atölyesi, 3 Aralık Pazartesi günü başlıyor. Atölye hakkında bilgi veren Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi Birim Sorumlusu Gelişim Psikologu Demet Gülaldı, eğitimin ilk basamağı olan okul öncesi sürecin çocukların okula alışma ve gelişimlerinin hızlı bir şekilde kaydedilmesi açısından çok önemli olduğuna, fakat engelli çocukların bu imkâna ulaşma noktasında zorluklar ile karşılaştıklarına ve akranları ile oyun oynama fırsatı bulamadıklarına dikkat çekti. Kadıköy Belediyesi Oyun Her Çocuğun Hakkı

[irp posts=”1137″ name=”Hafızayı güçlendirmek için her gün aynı şeyleri yapmayın!”]

‘OYUN OYNAMAYA İHTİYAÇLARI VAR’

Ücretsiz bir şekilde gerçekleşecek ve çocuk gelişim uzmanı, psikolog ile özel eğitim öğretmeninin görev alacağı atölyenin 3 aylık periyotlar şeklinde olacağını söyleyen Demet Gülaldı, “0-3 ile 0-6 yaş grubundaki çocukların anaokuluna erişimleri çok düşük düzeyde. Çocukların akranları ile oyun oynamaya ihtiyaçları var. Biz de merkez olarak çocuklara akranları ile oyun oynama imkânı sunmak istedik” diye konuştu. Atölyeyi tamamlayan çocuklar için daha sonra farklı programlar oluşturulacağını dile getiren Gülaldı, “Hafta içi her gün 10.00 ile 12.00 saatleri arasında yarım gün gerçekleşecek atölye, en fazla 5 kişiden oluşacak. Aileler gelecekleri iki günü belirleyecekler. Örneğin çarşamba ile perşembe ya da pazartesi ve salı günü için kayıt yaptıracaklar. Ailelerimize ulaşım imkânı da sağlayacağız” dedi.

‘PAYLAŞACAK VE ÖZGÜVEN KAZANACAK’

“Amaç çocukların akranları ile güvenli ve sağlıklı bir ortamda oyun oynaması ve sosyalleşmesi.Çocuklar oyun oynarken ayrıca özgüven kazanacak ve paylaşacak” diyen Demet Gülaldı, “Oyun çok keyifli bir şey. Çocuklara uygun ortamı oluşturduğunuz zaman çok güzel oyunlar oynayabiliyorlar. İlk olarak onların seçtikleri oyunlar oynanacak. Daha sonra uzman arkadaşlarımız onları oyun içerisinde yönlendirecek. Oyun oynarken ayrıca gelişimleri de izlenecek. Gözlemler sonucunda bireysel desteğe ihtiyacı olan çocuklar desteklenecek. Aileler çocuklarını diğer çocuklar ile birlikte görmek istiyor. Bu onlar için o kadar önemli ki. Ayrıca aileler de birlikte paylaşımda bulunacak” şeklinde konuştu.
“Oyun Her Çocuğun Hakkı” atölyesi ile Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi’ndeki diğer etkinlikler ve çalışmalar hakkında bilgi edinmek için (0216) 337 21 21 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

[irp posts=”1148″ name=”KARTEPELİ MİNİKLER AĞAÇ DİKTİ”]

Kadıköy Belediyesi Oyun Her Çocuğun Hakkı

Adalet Kocaeli Turkuaz Kocaeli

http://www.adaletkocaeli.com/kartepe-belediyesi-cocuklar-agac-dikimi/

Share this content: