Cambridge Üniversitesi’nden Doç. Brilakis: “Haiti’deki depremi hatırlayın. Oradaki hasarı tespit etmek 3 yılı aldı. Ancak yeni teknoloji ile ‘Şu binaları boş verin. Bunlara bakın. Bunlar daha fazla risk barındırıyor’ deme imkanı veriyor ve hasar tespiti hızlı yapılabiliyor.” Artık depremde binanın ayakta kalma ihtimali çok daha yüksek olacak

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Profesör Akıncı: “BIM teknolojisi kullanıldığında daha binayı yaparken sorunları yakalayabiliyorsunuz. Bir depremde binanın ayakta kalma ihtimali çok daha yüksek olacak.”

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonunda (TNO) BIM Araştırmacısı Berlo: “Konut veya mülk sakinleri daha oturuma başlamadan yapının ne ölçüde enerji tükettiğini bilecek.”

Türkiye’de ilk kez inşaat sektöründe dijital dönüşüm sempozyumu düzenlendi. Sempozyumda dikkat çeken başlıklar yer aldı. Aralarında Cambridge, Carnegie Mellon ve Colorado State gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyenler, Amerika, Kanada, Avrupa ve Türkiye’den uzman konuşmacılar, “BIM ve Ötesi: İnşaat Sektöründe Dijital Dönüşüm” Sempozyumunda bir araya geldi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde İTÜ ve ODTÜ’nün öğretim üyelerinin katkılarıyla Prota’nın düzenlediği sempozyum Tasarla-Uygula-Yakala-İlerle olmak üzere 4 ana oturumda gerçekleşti. Sempozyumda kent mimarisi, altyapı, şehir planlaması ve dünyadaki örnekler paylaşıldı. Türkiye için bu başlıklardaki ihtiyaçlar ve çözüm önerileri anlatıldı, robotik yaklaşımlar ve geleceğe yönelik teknolojiler masaya yatırıldı.

“İNŞAA YAPMADAN SORUN TESPİT EDİLİYOR”

Katılımcılar arasında yer alan Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Profesör Burcu Akıncı, yapı sektöründeki bu teknolojik yaklaşımda amacın sürprizlere yer kalmaması olduğunu vurguladı. Akıncı, “Çünkü şu anda yapısal işlerde, işlemlere ve başlıklara tek tek bakılarak sorunlar anlaşılmaya çalışılıyor. Burada BIM teknolojisi kullanıldığında ise daha binayı yaparken sorunları yakalayıp ne olduğunu anlayabiliyoruz, bu çerçevede çözüm üretebiliyoruz. Örneğin bir depremde binanın ayakta kalma ihtimali çok daha yüksek olacak” dedi.

“DEPREM HASARI TESPİTİ İÇİN ÖNEMLİ”

Cambridge Üniversitesi’nden Doçent Ioannis Brilakis de deprem sonrasında binalarda meydana gelen hasarlarda hızlı tespit için BIM teknolojisinin son derece önemli olduğunu ifade etti. Brilakis, “Haiti’deki depremi hatırlayın. Oradaki hasarı tespit etmek 3 yılı aldı. Bu teknoloji yetkililere ‘Şu binaları boş verin. Bunlara bakın. Bunlar daha fazla risk barındırıyor’ deme imkanı veriyor ve hasar tespiti hızlı yapılabiliyor” dedi.

“ENERJİ TÜKETİMİ ÖNCEDEN BİLİNECEK”

Yakın gelecekte BIM teknolojisine BIM denmeyeceğini belirten Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonunda (TNO) BIM Araştırmacısı Leon Van Berlo da tüm dünyanın bu teknolojiyi kullanmaya başlayacağını dile getirdi. Berlo, “Gelecekte, tasarımcılar ve mühendisler yapıları tasarlarken maliyet, enerji ve iş sağlığı gibi birçok başlığı net verilerle daha sağlıklı dizayn edilebilecek. Hatta konut veya mülk sakinleri-sahipleri daha oturuma başlamadan yapının ne ölçüde enerji tükettiğini bilecek” diye konuştu.

 

Artık depremde binanın ayakta kalma ihtimali çok daha yüksek olacak

Artık depremde binanın ayakta kalma ihtimali çok daha yüksek olacak.

Share this content: