10 Ağustos 2022

𝓜𝓸𝓽𝓱𝓮𝓻𝓼 𝓛𝓲𝓯𝓮 & 𝓚𝓲𝓭𝓼 𝓛𝓲𝓯𝓮

★·.·´¯`·.·★ ᴇɴ ғᴀʀᴋʟı ᴀɴɴᴇ Çᴏᴄᴜᴋ ᴅᴇʀɢisi ★·.·´¯`·.·★

Anneler ve çocuklar üzerine…

Anne–çocuk markalarının halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerini yürüten Mehmet Ustaoğlu ile bu alandaki deneyimini konuştuk. Faaliyet alanını “Annenin doğumundan itibaren başlayan sonra çocuğun büyümesi ve ardından eğitimine kadar uzanan bir yol var. Biz de bu sırada devreye girerek, hedef kitleyi ilgilendiren markaları ön plana çıkararak destekte bulunuyoruz.” sözleriyle dile getiren Mehmet Ustaoğlu ile PR ajansına dair sohbet ettik.

Mehmet Ustaoğlu

Mehmet Ustaoğlu kimdir?

Bir Fransız  okulunda eğitimime devam ettim, ardından üniversite eğitimime yurtdışında devam ettim, ‘Medya Hukuğu’ eğitimi aldım…

Kişisel olarak ilgim olduğu için yerli  ve yabancı dergilerin çoğunu yakından takip ederim. Avrupa’da yapılan PR çalışmalarını  yakından takip ederek, kendimi diğer rakiplerimden ayrı tutarım..

‘Çocukken evimizde dergilerin olduğu özel bir kitaplık vardı, orada o dönemin en çok satılın dergileri yer alıyordu…Dergileri okumak sürekli dergileri takip en sevdiğim şeydi..Ve yazarak bu hayalimi gerçekleştirdim..10 yıldır medya sektöründeyim… Bu yüzden yaşama dair ne varsa yeni şeyler deniyorum..Bu yönüm  gazetecilik yaptığım dönemlerde daha da arttı.İki farklı gazetenin hafta sonu eklerinde ve farklı dergilerde  yazmaya devam ettim..Yazmayı hiç bırakmadım, çünkü yazmak içimi dökmek gibi geliyor, yazmak en büyük silahım..Şimdi ise bir dergide anne ve çocuklara yönelik konular yazıyorum…

Butik anlamda hizmet faaliyet gösteren yabancı markalara hizmet veren Halkla İlişkiler ajansımı kurdum..Avrupanın bir numaralı ve köklü markalarına  PR ve Dijital PR anlamda destek veriyoruz..

Mehmet Ustaoğlu Anne Bebek Çocuk markalarının Halka İlişkiler Ajansı, tabi bunun yanında moda ve güzellik sektörüne ait markalar ile çalışıyorum.Dünyaca ünlü Anne Çocuk markaları ile çalışırken tabiki de ağırlıklı olarak ‘Anne Bebek Çocuk Markaları PR’ ajansı olarak anılmaya başlandım. Genelde Medya ilişkileri, Etkinlik Yönetimi, Kriz Yönetimi ve Medya Satın alma tabi bazen de markanın hedef kitlesi doğrultusunda ve iletişim planlarımızı hazırlıyoruz.Verdiğim PR hizmeti butik kalıyor. Daha niş kitleye hitap ediyorum… 

Tanınmış birçok “anne-bebek-çocuk” markasının PR çalışmalarını yürütüyorsunuz. Sektörde edindiğiniz izlenimlere göre annelerin beklentileri, tercihleri son yıllarda nasıl değişim gösterdi?

Anneler onların hayatını kurtaran pratik ve kaliteli ürünleri tercih ediyor.

Eskiden bir kaç marka varken şimdi ise her markanın çok fazla ürünleri bulunmakta. Örneğin; bir Bebek dünya’ya geliyor, onun için en iyi doctor, hastane seçiliyor, ardından çocuk için bakım ürüleri, darken mama seçimi, hemen ardından bebeğe hoşgeldin partileri yapılırken, bir sonraki zaman diliminde çocuk mekanlarında yapılan doğum günleri..Anneler çocukları için son yıllarda en iyi ürünü ve en iyi hizmeti alacak şekilde çok araşıtırmacı ve tamamen kendini çocuğuna göre programlayan bir yaşam biçimini tercih ediyor.Aslında bir annenin çocuğu için beklentileri hiç değişmez hep aynıdır, sadece değişen zaman göre çeşitlilik gösterir.

Markalar annelerin taleplerini dikkate alıyor mu?

Elbette, sonuçta çocuk markasının hedef kitlesi annelerdir. Anne Çocuk sektörüne hizmet vermek çok hassas bir konu, bu yüzden bizlerde markalarımda çok duyarlı kararlar vererek, onların isteği doğrultusunda ve onları mutlu edecek ve ihtiyaçlarına doğru cevap verecek şekilde planlar oluşturyoruz.

Influencer annelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Bu durum anne-bebek sektörünü nasıl etkiliyor? 

Her blogger anne birbirinden farklı, hepsinin tarzı olsun deneyimleri olsun sektöre ciddi bir bilgi veriyor.Aslında hepsinin ortak noktası çocuklar için en iyisi ve annelere yardımcı olmak. Dijital bir çağdayız blogger annelerin deneyimleri, yaşam tarzları, çocukları ile iletşimi ve her birinin farklı yaşamış olduğu deneyimler, anne bebek sektörüne çok yardımcı oluyor.

Global markalar ile çalışıyorsunuz. Bu markaların yetkilileri ile bir araya geliyorsunuz. Türk annelerin çocuk yetiştirme eğilimleri hakkındaki yorumları nasıl?

Özellikle son dönemlerde, yeni nesil anneler çok fazla araştırıyor. Tabiki bütün anneler çocuğu için herşeyin en iyisini yapmak ister.Fakat şimdiki anneler çocukları için en iyi gıda hangisi, en güzel bakım ürünleri nedir, doktor seçimi, eğitim konusunda çok araştırmacı hatta birebir kendileri herşeyiyle ilgieniyor.

Siz sektörü ve günümüz annelerini objektif olarak nasıl görüyorsunuz?

Ben “Anne Çocuk ” markalarıyla çalışıyorum, tabi bu durumda bir çok anne ile iletişim içindeyim. Çalıştığım markalarımın hedef kitlesi ‘Anneler’ bu yüzden anneler çok meraklı, sorgulayan, araştıran ve ince eleyip sık dokumayı seviyorlar. Bu yüzden çoğu markanın sosyal medyası ve doğru bir halkla ilişkiler faaliyetlerinin olması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, etkinlikler yapıyoruz ve çeşitli projeler içinde yer alıyoruz, bunlar tabi sosyal medyanın büyük bir parçasını kapsıyor. Ben seviyorum:) ama tabi doğru kullanım ve zamanlama çok önemli. Tabi her an çıkabilecek krizi de iyi yönetmeyi bilmek gerekiyor.